Pet&Vet Hayvan Dostlarının Dergisi

VÜCUDUNUZUN ”BİLİM” İÇİN KESİLİP BİÇİLDİĞİNİ HAYAL EDİN

Hayvan deneylerine hayır demek için ‘Deneye Hayır Platformu’ kuruldu. Bu platform gönüllülük esasına dayanarak bir araya gelmiş hayvan korumacılarının oluşturduğu bir topluluktur. Kısa vadede ulusal çapta faaliyet gösteren deney merkezlerini mercek altına almak ve uluslararası deney karşıtı kampanyalara destek vermeyi amaçlayan topluluk, uzun vadede ise hayvanlar üzerinde yapılan deneysel ve bilimsel her türlü prosedürün son bulmasını hedeflemektedir.
Hayvan deneylerinin, insan dışı hayvanlar üzerinden yapılan uygulamalar olduğunu belirten Deneye Hayır topluluğu, hayvanlar üzerinde yapılan testlerin üniversiteler, tıp okulları, çiftlikler ve ticari deney laboratuvarlarında; genellikle biyoloji, davranış bilimleri, genetik, biyomedikal araştırmalar, toksitoloji testleri ve kozmetik konularının üzerinde yapıldığını belirlemişlerdir. Her yıl dünyada 50-1010 milyon arası hayvanın deneylerde kullanıldığını anlatan topluluk, ülkesine göre üzerinde deney yapılan hayvanların büyük bir kısmı deneyin ardından ön anesteziyle öldürüldüğünü belirtiyor.
Neler yapabiliriz konusunda ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeyen markaları tercih ederek çevremizi bilgilendirmemiz gerektiğini vurgulayan topluluk, sosyal medyada da konuya ilgili paylaşımlar yaparak ya da platform gönüllüleri olarak kendilerine destek oluna bilineceğini söylüyor.

Yoruma kapalı.