Pet&Vet Hayvan Dostlarının Dergisi

KEDİLER NEDEN BU KADAR ÇOK UYUYORLAR?

Evimizin sevimli kahramanları günün yirmi dört saatlik dilimi içerisinde on beş saatini uyuyarak geçiyorlar. Bu da kediler neden bu kadar çok uyuyorlar? sorusunu gündemimize getiriyor.

Tavşan uykusu mu?
Çoğu kedi sahibinin yakinen bildiği gibi gün batımı ile şafak vakitleri arası kedilerin en aktif oldukları zamanlardır. Gün boyunca uyumaları gün boyunca uyumalarından kaynaklanır. Eve yeni bir kedi alıyorsanız ilk günün şokunu uyku olayıyla yaşayabilirsiniz. Bütün dünya kahvaltıdan sonra harekete geçtiğinde kediler gün boyu yatmanın keyfini süreceklerdir.

Ginger kitten with white chest. Long haired red orange kitten sleep at plaid blanket. Sweet adorable kitten on a serenity blue wood background. Small cat with toy ball. Funny kitten

Bildirimleri açık
İnsanlar gibi kedilerinde hafif ve derin uyku durumları vardır. Kedilerin uykular bir buçuk saate kadar sürdüğü zaman vücutlarını bir anlığına bildirimde bulunması için harekete geçirebilirler. Acayip tuhaf bu durumlarına birçok kez şahitlik etmiş olabilirsiniz.

Yağmurlu günler
Minnoş kedilerimizin hava durumlarından etkilenmemesi sürpriz gibi bir şey olurdu herhalde. Şu kanıtlanmış bir gerçektir ki yaşı, genel sağlığı, kilosu ne olursa olsun kediler yağmurlu günlerde daha fazla uyumaktadırlar. Evet, cinsi de ne olursa olsun yağmurlu ve kapalı havalarda kedinizin esnediğini göreceksiniz.

Şişman kedicikler
Kilosu fazla kediler oldukça uyuşuk ve yavaş olur. Bu durumda onları daha fazla uykuya iter ve bu döngü içerisinde daha fazla kilo almaya devam eder. Diğer kedilere kıyasla hareket halinde daha fazla enerji kaybettikleri için çözümü uykuda ararlar.

Can Sıkıntısı
Kediler evde oynayacak oyuncak ya da onunla vakit geçirebilecek bir siz bulamazsa canı sıkılır ve yapacağı tek şeyin uyku olduğunu düşünüp kendini uykunun kollarına bırakır. Bu, onu evde yalnız bıraktığınızda da geçerli bir sebeptir. Evdeki yalnızlığını kapatacağı bir yol olarak uykuya yönelen kediler için etrafında vakit geçirebileceği oyuncaklar vermek iyi olacaktır.

Kaynak: https://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=https://www.petmd.com/cat/behavior/evr_ct_why_do_cats_sleep_so_much&prev=search

Yoruma kapalı.