Pet&Vet Hayvan Dostlarının Dergisi

KARBİLDER’DEN ÇEVREYE UYUMLU SOSYO-EKONOMİK KALKINMA

Karşıyaka Sosyal Sorumluluk ve Bilim Derneği, 2018’de uyguladığı CO SEED Projesiyle Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınmayı uyguluyor.

İzmir ve Ege Bölgesi’nin kalkınması için projeler üreten Karşıyaka Sosyal Sorumluluk ve Bilim Derneği (KARBİLDER)’in Başkanı Hüsnü Yardımcı derneğin 2013’te kurulduğunu söyleyerek derneğin amaçlarının İzmir’in kuzey bölgesinin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi. Her sektörün, sağlık ve çevre ile ilgili temel hak ve özgürlüklere eşit, adil ve sürdürülebilir şekilde değerlendirilmesinin gerektiğini belirten Yardımcı, dernek olarak kültürel, bilimsel ve etik değerlerin korunmasını sağlayacak projeler hazırladıklarını açıkladı.

Dernek olarak 20’ye yakın proje uzmanı yetiştirdiklerini kaydeden KARBİLDER Başkanı Hüsnü Yardımcı, her biri 100 bin Euro civarında olan 11 adet AB projesi ürettiklerini ve üretilen projeler için onay beklediklerini anlattı. Onay bekleyen projelerden biri hakkında bilgi veren Yardımcı sözlerini şöyle sürdürdü;
“Türkiye’de ömrünü tamamlamış 18.000 maden, taş ve mermer ocakları var. Bu alanların rehabilite edilerek farklı alanlarda kullanılması gerekmektedir. Projelerimizden biri bu konuyla ilgili; toprağın, bitki örtüsünün, yer altının kimyasal yönden incelenmesi için rehabilitasyon okulu kurarak 300 kişi eğitmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca İzmir Körfezi temizleme projesi ve sanat alanlarında da 11 projemiz onay beklemekte.”

CO SEED Projesi

KARBİLDER 2018’de de Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınma için Sivil Toplum Hareketi (CO SEED) Projesini uygulamaya devam etmektedir. CO SEED hakkında bilgi veren Proje Müdürü Çiğdem Sabuncuoğlu, 2016’da başlayan projenin 31 Ekim 2018’e kadar devam edeceğini belirtti. CO SEED Projesi WWF Türkiye’nin koordinatörlüğünde gerçekleşmektedir. Bu proje Türkiye’de ve Balkanlar’daki beş ülkede ÇED ve SÇD süreçlerine sivil toplumun katılımını artırmayı amaçlayan uzun soluklu bir projedir. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye olmak üzere beş yararlanıcı ülkeyi kapsayan projenin danışmanı Hırvatistan’dır.

26 bin 880 Euro’luk projenin Türkiye ayağında Çevre Mühendisleri Odası, Doğa ve Çevre Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, TEMA Vakfı ve KARBİLDER olmak üzere 5 sivil toplum kuruluşu yer almaktadır. KARBİLDER’in ÇED Deneyim Paylaşım (ÇEDDEPAY) Projesi ile CO SEED hareketinin içinde olduklarını açıklayan Sabuncuoğlu, Kuzey Batı Anadolu Bölgesi’nde sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların halkın ÇED/SÇD süreçleri konusunda bilgilerinin artırılmasını amaçladıklarını vurgulayarak “Bu doğrultuda halkın katılım toplantılarına katılımlarını cesaretlendirmek, sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmek, Aliağa başta olmak üzere tehdit altındaki bölgelerde SÇD mekanizmalarının uygulamaya geçirilmesi için lobi çalışmalarının yürütülmesi konularında faaliyet gösteriyoruz. Bugüne kadar hedeflenmiş olan 30 yuvarlak masa toplantılarını gerçekleştirdik. Bakanlık tarafından düzenlenen 22 katılım toplantılarına katıldık” diye konuştu. İzmir çevresinde ve Kuzeybatı Anadolu Bölgesinde (Çanakkale, Balıkesir, gibi iller de dahil olmak üzere) katılım sağlamaya devam eden KARBİLDER yetkilileri, Halkın Katılım Toplantılarında köylerde yaşayan vatandaşların şikayetleri ya da firmaların sunduğu rapor ve çözümlerin hepsini dosyaladıklarını WWF İstanbul Merkezine yönlendirdiklerini sözlerine ekleyerek proje sonunda ise geniş çaplı bir ÇED/SÇD Çalıştayı organize edeceklerini duyurdular. 5 Ekim 2018 tarihi olarak belirlenen çalıştaya konuşmacı olarak Çevre Bakanlığından uzman kişiler, Üniversitelerden akademisyenler katılacak ve uzmanlık alanları çevre olan avukatlar da destek verecekler.

KARBİLDER Başkanı Hüsnü Yardımcı ve Proje Müdürü Çiğdem Sabuncuoğlu bu kadar özverili çalışmalarının altında doğaya, bitkilere, hayvanlara gelecek zararların yürek acıttığını ve bu zararların en aza indirgenmesi gerektiğini söyleyerek “Doğa Sevgisinin” önemini vurguladılar.

Yoruma kapalı.