Pet&Vet Hayvan Dostlarının Dergisi

DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ BİANCA

IDC (International Dobermann Club) ‘nin 2018 yılında Slovakyada düzenlemiş olduğu dünya şampiyonasında Bianca isimli doberman cinsi köpek Şampiyon sınıfta dünya 3.sü olarak ülkemiz için bir ilke ve muhteşem bir başarıya imza attı.
Bianca isimli köpeğiyle yarışmalara katılan Barış Çağlar;‘’Bu yarışma, her yıl Dünya’nın farklı bir ülkesinde düzenlenen doberman ırk standartları yarışmasıdır. Bundan önce de İtalya ve Macaristan’da (2016, 2017) düzenlenen şampiyonalara da katılmıştık. Bu yarışmalarda son beş köpek içerisine girmemize rağmen kupa alamamıştık. ‘’ dedi.
Barış Çağlar başarı öyküsünü şöyle ifade etti; “Tabii ki burada aldığımız üçüncülük bir tesadüf değil planlı programlı bir çalışmanın sonucuydu. Bunun aşamaları vardı ve bu aşamaları biz çok doğru ve kontrollü bir şekilde aşmasını bildik. Nihai hedefim dünya şampiyonasında başarılı olmaktı. Bianca’yı gördüğüm zaman iki aylıktı ve şampiyon bir babanın (Tahi Reme Max) yavrusuydu. Şampiyon olacağını hissedip dört kardeşi arasından onu seçtim. İki aylıktan itibaren çalışmalara başladık ve her yaş döneminde değişik branşlarda kupalar kazandık.
2016 ve 2017 yılları bizim için başarılarla geçti. Sırasıyla Türkiye şampiyonluğu İtalya ve Macaristan’da alınan 3.lükler ve son olarak ta Macaristan da düzenlenen dünya şampiyonasında yine şampiyon sınıfta alınan beşincilik. Bu birçok üretici için muhteşem bir sonuç olmasına rağmen ben alınan bu sonuca üzülüyordum, çünkü biliyordum ki biz o kürsüde olmalıydık.
2018 yılında tüm motivasyonumuz dünya şampiyonası içindi. Ve daha önce aldığımız başarıları da düşünerek hiçbir yarışmaya katılmadık. Bir yıl boyunca düzenli spor yaptık Son 3 ay kampa girdik ve disiplinli bir çalışma ile yarışmaya hazırlandık. Günde ortalama 3-4 saat çalışıyorduk ve beklenen gün geldiğinde Allah’ında yardımıyla emeklerimizin ve yatırımlarımızın karşılığını 3. Lük kupasıyla taçlandırdık.

Barış Çağlar doberman sevgisini ve dobermanlar ile ilgili düşüncelerini ise şöyle ifade etti. “Doberman benim için bir tutku ve bu ırkla tanışmam 2000 li yılların başına dayanıyor. Fakat o yıllarda imkân ve şartlarım nedeniyle uzun bir dönem bu sevdama ara vermek zorunda kaldım. Ta ki 2012 yılında tekrar doberman beslemeye karar verinceye kadar. Doberman halk arasında bilinen ve en çok korkulan köpek ırkıdır. Bu yanlış bilgi, bu ırkın haksızlığa uğramasına ve biz doberman severlerin çok büyük sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bilinenin aksine çok sert bir köpek değildir. Tam tersine eğitim seviyesi çok yüksek aile ile uyumlu ve son derece estetiktir. Bekçilik özelliği çok iyi seviyededir. Kısa tüylü ve enerjik bir köpektir. Sezgileri çok kuvvetli iyi ve kötüyü ayırt edebilen sahibine odaklı çok iyi bir köpek ırkıdır.”

Yoruma kapalı.